Земјотрес ја стресе Македонија утринава. Потресот бил со јачина од 2,4 степени по Рихтер, на длабочина од 3 километри.

Бил почувствуван 44 километри северозападно од Скопје, во Велес и Лозово.

Потресот се случил околу 8 часот.