Подрачјето на Ријека повторно се затресе.

Откако пред два дена го стресеоа три потреси, утрово во 6.05 часот повторно се тресеше тлото на подрачјето на Кварнер.

-Утрово, на 15 ноември 2017 година во 6 часот и 05 минути сеизмолозите од Сеизмолошката служба на Република Хрватска забележаа слаб потрес со епицентар во Бакарскиот залив, на 12 км југоисточно од Ријека. Магнитудата на потресот изнесувала 2,6 според Рихер, а интензитето во епицентарот  IV степени според Меркалиевата скала. Земјотресот се почувствувал во Ријека и околината, соопшти Државниот сеизмолошки сојуз.