Став

 • Еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс изјави дека треба да плаќа уште поголем данок, апелирајќи на американските власти истото да го побараат и од останатите милијардери. - Треба да плаќам...
 • Македонската естрада вчера и посака среќа на Јана Бурческа, упати честитики и испрати многу пофалби за настапот.  Јана Бурческа откако откри дека е бремена и беше запросена, дефинитивно беше...
 • СЈО јуришнички ја одигрува последната сцена од својата комедијантска улога во правниот систем на Република Македонија. Ставајќи се во улога на кловн во сценариото за конечно растурање на државата...
 • Иванка со сопругот Џеред Кушнер  и нивните три денца сега ќе живеат во раскошна куќа вредна 5,5 милиони долари.  Парот поседува и луксузна вила во Менхетен вредна десет милиони...
 • Новата 2017 година ќе биде година на нови политички почетоци во Европа и во светот. Вистинска патриотска пролет ќе го разубави отапеното и дегутантно политичко сивило кое полека, но сигурно...
 • СДСМ-фалсификаторска. Тоа треба да е вистинското име на оваа партија. Се што добила во политиката добила преку фалсификат. Сите избори на кои победила без разлика дали се претседателски или...
 • Kолумната ја пишувам во недела напладне кога Македонија гласа. Мислам дека работата веќе е завршена или еве полека, пополека се привршува. Граѓаните ќе ја донесат и потврдат победата на „Реално!...
 • Изборната кампања е во полн ек. Изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ и „Планот за живот на СДСМ„ се достапни до секој граѓанин. Секој заинтересиран за иднината на земјата може да прочита, да види која...
 • На Америка и се случи Трамп. И се случи силна победа на Републиканската политичка платформа во Конгресот, и на претседателските избори. И се случи победа на политичката филозофија на нормалниот...
 • Доколку некој сѐ уште не увидел кој ја води кампањата на СДСМ во пресрет на изборите на 11 декември, ова е одлична можност да се потсетиме. Ударната тупаница на Зоран Заев во оваа кампања се...
 • Kога доаѓаат избори, треба да се донесе одлуката. Треба да се види понудата и да се избере. И потоа да се живее со таа одлука и со последиците. Добри или лоши. Исправни или погрешни. Напредок или...
 • Ете, го доживеавме и тоа чудо, Македонија си доби своја кралица. Што мислевте дека само Британците заслужуваат да имаат Нејзино Височество. Не, не. Од пред некое време, и Македонија се вброи во...
 • После неколку дена натегање со земјотресот кој попрв ќе попушти, дали тој со тресење или ние нервно, решив да не го третирам и конечно седнав да си ги фокусирам растресените мисли па да напишам пар...
 •   Веќе како да ни стана навика од опозициските партии да не очекуваме реална и конкретна политичка програма и понуда. Ниту ја очекуваме, ниту можеме да ја замислиме како нешто сосема нормално...
 • Половина Скопје беше поплавено. Во државата беше прогласена тридневна жалост поради смртта на нашите сограѓани што ги однесе природната непогода. Во тие и такви траорни моменти за нацијата Заев...
 • Можеби без раце може да се вози, ама без мозок малку потешко.  
 • Значи, што е политиката и каква треба да биде? На ова прашање никој не може да даде комплетен или целосен одговор затоа што политиката секогаш е незавршена работа. И затоа никогаш не запира, ниту...
 • Штета што вчера се изгласаа измените на Изборниот законик без да се инкорпорира иновацијата на Рада и на нејзините шарени учители во делот на изборниот модел во земјава. Пропуштивме шанса Македонија...
 • Игранката на СДСМ наречена „кредибилни – кристално чисти избори“ или во основа „да дојдеме на власт без мака, понуда за граѓаните и избори“, станува игра без мерка. Немање на државотворен капацитет...
 • И покрај сите специјални марифетлуци, специјален изборен резултат во нивна полза е само мисловна именка. Пуста желба на специјалните македонски граѓани. Генезата на специјалната политика може...
 • И покрај сите специјални марифетлуци, специјален изборен резултат во нивна полза е само мисловна именка. Пуста желба на специјалните македонски граѓани. Генезата на специјалната политика може...
 •     „Бараме регуларни, фер и демократски избори. На 5 јуни, ако одевме на избори, ние ќе победевме, но што со принципите, со граѓаните, со нивната слободно изразена волја?...
 • Фејсбук одлучи да ги следи сите луѓе на светот и да бележи што прават, но постои начин како да го спречите. Социјалната мрежа прилично отворено ги призна своите планови на корисниците да им...
 • Лицемерството, несериозноста и нестабилноста на опозицијата во Република Македонија кон македонските граѓани се огромни. Веќе неколку години наназад во недостиг на идеи, креативност, програма,...
 • Ако некому досега не му било јасно со каква банда имаме работа, по обидот да се создаде паника кај граѓаните во поглед на курсот на денарот, и на кризата да i се додаде нов фронт, сe би требало...
 • Живеам со три деца. Живеам со постојано прескокнување разни шарени играчки, не секогаш успевам сите да ги избегнам, а добар дел од нив ми предизвикуваат вистинска болка кога ќе ги нагазам (...
 • Живеам со три деца. Живеам со постојано прескокнување разни шарени играчки, не секогаш успевам сите да ги избегнам, а добар дел од нив ми предизвикуваат вистинска болка кога ќе ги нагазам (...
 • Доволно е една вечер да се помине пред телевизорот и работите се јасни. Таков беше четвртокот вечерта на 7 април 2016 година. Kој беше ТВ-репертоарот во „диктатурата“? Одиме по ред. Сашо Орданоски...
 • Пред од прилика месец дена цитирав што вели Владиката Данило во „Горски Вјенац“ – „Јанко брани Владисава мртва, што га брани кад га неодбрани?“ Бејли, Орав и останато друштво бранеа, бранеа ама не...
 • Иако на Катица Јанева веќе некое време свесно и го имаат скратено маневарскиот простор во давање изјави заради доброто на СДСМ и на дел од меѓународната заедница која е нескриено и нејзин...